Choroby skóry

Największym organem człowieka jest skóra, która w związku z tym pełni wiele różnorodnych funkcji. Jej zadaniem jest izolacja ciała od środowiska zewnętrznego, by uchronić je przed uszkodzeniami i wieloma czynnikami. Reguluje także gospodarkę wodną i cieplną organizmu.

Składają się na nią liczne warstwy:

  • naskórek – zewnętrzna warstwa, której główną funkcją jest ochrona. Posiada ona barwnik, czyli melaninę, która nadaje karnacji odpowiedni odcień. Również dzieli się na warstwy, takie jak: rogowa, jasna, ziarnista, kolczysta oraz podstawna. Skóra podrażniona wyróżnia się zmianami właśnie w obszarze naskórka.
  • skóra właściwa – zawiera receptory, naczynia krwionośne oraz gruczoły
  • tkanka podskórna – warstwa zawierająca komórki tłuszczowe i pełniąca funkcję izolującą.

Warstwa rogowa stanowi główną ochronę organizmu przed czynnikami zewnętrznymi. Jest dosyć cienka, jednak to ona jest wierzchnim zabezpieczeniem kolejnych warstw. Osłania je przed promieniowaniem ultrafioletowym, szkodliwymi mikroorganizmami oraz innymi czynnikami, które są niebezpieczne dla organizmu.

Ze względu na swoją funkcję warstwa ta ma odmienny skład i właściwości, pozwalające na stworzenie silnej bariery. Składają się na nią:

  • korneocyty, czyli komórki zawierające keratynę,
  • wypełniająca je warstwa lipidów.

Poprzez narażenie na liczne mikrouszkodzenia i podrażnienia, warstwa rogowa podlega procesowi złuszczania, który pozwala na redukcję defektów i zastępuje zniszczone komórki nowymi. U osób młodych cały proces trwa około 26-28 dni i pozwala na odnowienie naskórka.

Warstwa ta ma także ogromne znaczenie w odpowiednim nawilżeniu organizmu. Zatrzymuje wodę wewnątrz ciała, co pozwala nie tylko na zachowanie prawidłowego procesu złuszczania, ale także wpływa na funkcjonowanie enzymów.

Problemy skórne zależą w dużym stopniu od genów, ale stan cery jest przede wszystkim uzależniony od szeroko pojętej pielęgnacji zewnętrznej oraz wewnętrznej. Ogromny wpływ mają także styl życia, w tym przede wszystkim dieta, oraz warunki środowiskowe. Kondycja naskórka ujawnia prawdziwy stan organizmu, a wszelkie niedoskonałości znaczą o problemach z hormonami, bakteriami lub chorobami.

Zadbanie o największy organ na ciele człowieka pozwala na zapobiegnięcie nie tylko jego starzeniu się, ale także na uniknięcie wielu chorób i dolegliwości, w tym także nowotworu. W przypadku skóry podrażnionej nie warto unikać także leczenia dermatologicznego, które pozwoli na pozbycie się wszelkich długotrwałych zmian i niedoskonałości. Na przyczyny wielu problemów i chorób skóry nie ma się wpływu, a ich przebieg może być przewlekły, dlatego najlepiej zwrócić się o pomoc do specjalisty.

 

Atopowe zapalenie skóry

Do najczęstszych problemów skórnych należy AZS. Jest to przypadłość przewlekła, o podłożu genetycznym, charakteryzująca się stanem zapalnym, skórą podrażnioną, świądem i zaczerwienieniem. Zazwyczaj daje o sobie znać już w dzieciństwie.

Łuszczyca

Kolejną ciężką chorobą skóry jest łuszczyca, której przebieg także jest przewlekły. Jej cechami rozpoznawczymi są: znaczny rozrost naskórka oraz rumieniowe wykwity, które są pokryte srebrzystą łuską. Mogą występować na całym ciele, również na głowie oraz paznokciach, a w niektórych odmianach atakują także stawy. Istnieją cztery odmiany łuszczycy: zwyczajna, krostkowa, stawowa oraz erytrodemia łuszczycowa. Pielęgnacja skóry podrażnionej u osoby cierpiącej na tę przypadłość powinna być niezwykle delikatna, ponieważ wszelkie urazy mogą prowadzić do zmian.

Krem na łuszczycę – przejdź do sklepu

Trądzik młodzieńczy

Poważnym problemem skórnym, który występuje dość często, jest trądzik młodzieńczy. Dotyka on większości osób w okresie dojrzewania, a jego przyczyną jest nadmierna aktywność gruczołów łojowych na twarzy, a często także na plecach, dekolcie i ramionach. Dokuczliwymi przypadłościami towarzyszącymi temu schorzeniu są: nadmierna produkcja sebum, nieprawidłowy wzrost komórek, które występują w gruczołach łojowych, a także występowanie bakterii i stan zapalny.

Krem na trądzik – przejdź do sklepu

Łojotokowe zapalenie skóry

Ostatnią z często występujących chorób skóry jest ŁZS. Ten stan zapalny również ma charakter przewlekły i u wielu osób często nawraca w okresie jesienno-zimowym. Jego cechami rozpoznawczymi są nadmierne złuszczanie oraz rumień, które występują głównie na twarzy, klatce piersiowej oraz na owłosionych częściach ciała. Przypadłość postępuje szybciej i jest bardziej dokuczliwa u osób chorych na cukrzycę, zmagających się z nadmierną potliwością, a także przy wysokich temperaturach otoczenia.

Osoby, które zmagają się z chorobami i problemami skórnymi, powinny poszukać profesjonalnej pomocy. Warto skorzystać ze skutecznych środków, które pozwolą na wyeliminowanie tak dokuczliwych objawów, jak skóra podrażniona, świąd, pieczenie, łuszczenie czy rogowacenie. Jednym z preparatów, który przyniesie ulgę przy różnych chorobach skóry, jest Beta-Skin Natural Active Cream. Przynosi on ulgę i niweluje większość objawów, pozwalając na odzyskanie zdrowego, jednolitego wyglądu naskórka.

Krem na łojotokowe zapalenie skóry – przejdź do sklepu