Skóra podrażniona

Wyróżnia nas rasą, karnacją, piegami i znamionami. Lubimy, gdy jest miękka i przyjemna w dotyku. Pierwszymi zmarszczkami może zdradzać wiek, a rumieńcem emocje. Skóra to największy narząd w ciele człowieka i podstawowa bariera ochronna. Dzięki niej odbieramy bodźce zmysłem dotyku. Jak dbać o nią, gdy boli i piecze?

Na rozwój podrażnień skóry wpływa wiele czynników: promieniowanie UV, słońce, kosmetyki, warunki atmosferyczne, środki chemiczne zawarte w detergentach itp. Mogą one wpływać drażniąco na cerę. Wysypka czy zaczerwienienie spotkać mogą każdego, bez względu na rodzaj skóry. Niemniej najczęściej i najbardziej dotkliwie tego rodzaju objawy odczuwają osoby cierpiące na dermatozy i alergie. Wówczas wystarczy często niewielki kontakt z czynnikiem drażniącym, aby doszło do rozwoju podrażnień.

Podrażnienia skóry

Podrażnienia skóry wywołują też środki codziennego użytku. Mydło, płyny do kąpieli, płyny do mycia naczyń i inne domowe detergenty znacząco wysuszają. Dbając o higienę nie powinniśmy więc zapominać o regularnym nawilżaniu skóry. Aby uniknąć przykrych dolegliwości zawsze należy dokładnie płukać wypraną odzież. Do sprzątania z użyciem środków chemicznych lepiej założyć gumowe rękawiczki.

Osoby o wrażliwej skórze, na przykład dotknięte zapaleniem atopowym (20% dzieci i 3% dorosłych) powinny uważać na tkaniny, z których uszyte są ich ubrania. Gryząca wełna może wywoływać bardzo dokuczliwe objawy. Najlepsza będzie czysta bawełna.

Intensywne pocenie, latem lub podczas wysiłku fizycznego, sprzyja otarciom naskórka. Dobrze jest stosować antyperspiranty, latem nosić przewiewną odzież, a na trening zakładać ubrania sportowe bez wystających szwów.

Jeżeli po zastosowaniu kosmetyku odczuwamy pieczenie i dostrzegamy zaczerwienienie, natychmiast zrezygnujmy z używania tego produktu. Oznacza to bowiem, że w składzie kosmetyku jest substancja, której nasza cera nie toleruje. Warto wybierać preparaty hipoalergiczne, o łagodnym, ale skutecznym działaniu.

Czasem dolegliwości skórne wynikają z alergizującego oddziaływania składnika pokarmowego. Warto wykonać testy na uczulenie.

Objawy

Skóra podrażniona jest zaczerwieniona, szorstka, wrażliwa na dotyk. Mogą wystąpić na niej pęcherzyki z płynem surowiczym. Zmiany mogą piec, swędzieć, a nawet boleć. Skóra może pękać, łuszczyć się. Warto wówczas jak najprędzej wyeliminować kontakt skóry z czynnikiem drażniącym i złagodzić przebieg reakcji.

Pielęgnacja

Pod żadnym pozorem nie drapiemy, ani nie pocieramy skóry w miejscu podrażnienia. Tym działaniem tylko pogłębimy objawy i nasilimy dolegliwości bólowe. Jeżeli na skórze występują pęcherze, przez drapanie może nawet dojść do bakteryjnego zakażenia zmiany. Najszybszym sposobem na złagodzenie podrażnienia jest zimny kompres, np. mokry ręcznik. Można też zastosować odpowiednio skomponowane preparaty łagodzące, o działaniu hipoalergicznym. Lekkie żele, kremy i balsamy ukoją pieczenie, zmniejszą zaczerwienienie i przyspieszą regenerację skóry.

Jakie preparaty warto stosować?

W pielęgnacji skóry podrażnionej należy stosować takie preparaty, które skutecznie zmniejszą najbardziej dokuczliwe objawy : świąd, zaczerwienienie, łuszczenie, infekcje. Unikatowa formuła beta Skin oparta na beta glukanie i srebrze koloidalny skutecznie niweluje wszystkie w/w objawy, zmniejsza łuszczenie, zapobiega nadkażeniu i przyspiesza gojenie.