Krem na łuszczycę

concept of cosmetic effects, treatment and skin care. face of young woman with dry skin

Krem Beta-Skin Natural Active Cream wspomaga leczenie łuszczycy.

Łuszczyca to dermatoza, na którą cierpi ok. 2-3% polskiego społeczeństwa. Jest zapalnym schorzeniem przewlekłym, w którym można zaobserwować okresy zaostrzeń oraz remisji (braku objawów). Choroba najczęściej ujawnia się ok. 20 roku życia lub zdecydowanie później – ok. 50-60 roku życia.

Najczęstsze przyczyny łuszczycy

Najważniejsze czynniki występowania łuszczycy mają podłoże genetyczne. W ich ramach możemy wyróżnić dwie odmiany choroby: wczesną (przed 30. rokiem życia) i późną (po 30. roku życia). Forma dziedziczenia nie została jak dotąd dokładnie poznana, jednak badania potwierdzają, że w rodzinie osób cierpiących z powodu łuszczycy, choroba występowała już wcześniej.

Znaczący wpływ na rozwój choroby mają czynniki środowiskowe, np. palenie papierosów czy spożywanie alkoholu. Występowaniu łuszczycy sprzyja długotrwały stres, a także urazy mechaniczne (oparzenia, ukąszenia, tatuaże, rany pooperacyjne, akupunktura) i infekcje bakteryjne.

Badania potwierdzają także, że chorobę mogą potęgować niektóre leki, np. beta-blokery czy przeciwmalaryczne. Nasilone objawy łuszczycy zauważono również u osób, które nagle zaprzestały leczenia kortykosterydami.

Główne objawy

Niezależnie od przypadku, głównym objawem choroby są tzw. blaszki lub tarczki łuszczycowe, odgraniczone od zdrowych partii skóry. Mają kolor różowy lub szary i są pokryte srebrzystą łuską. W miejscach ich występowania mogą pozostać przebarwienia pozapalne.

Przyczyną ich powstawania są zaburzenia rogowacenia komórek naskórka. Czynnikami stymulującymi te zaburzenia są stany zapalne w naskórku i skórze właściwej, krótszy cykl wzrostu komórek naskórka lub podwyższony wskaźnik ich wymiany, a także zaburzone złuszczanie naskórka.

Zmiany najczęściej pojawiają się w okolicach łokci, kolan oraz owłosionej skóry głowy, choć mogą występować także w innych miejscach na ciele, w tym także na paznokciach. W tych miejscach łuszczyca charakteryzuje się tzw. kroplami oliwy, czyli występowaniem drobnych zagłębień lub hiperkeratozą (znacznym pogrubieniem) paznokcia. Opisanym zmianom skórnym zazwyczaj towarzyszy różnie nasilony świąd.

Typy łuszczycy

Łuszczycę możemy podzielić na kilka typów. Najczęściej występują:

 1. pospolita (plackowata) – ujawnia się w typowych dla schorzenia miejscach: łokcie, kolana, głowa. Występuje jako czerwone zmiany na skórze, często pokryte białą lub srebrzystą łuską;
 2. erytrodermia łuszczycowa – charakteryzuje się ogólnym stanem zapalnym całej skóry. To ciężka odmiana schorzenia, której mogą towarzyszyć gorączka i dreszcze, a także ból i swędzenie. Powierzchnia skóry łuszczy się;
 3. krostkowa – rzadko występująca odmiana (głównie u dorosłych), która może towarzyszyć łuszczycy pospolitej. Dotyczy stóp i dłoni lub całej powierzchni ciała. Objawia się występowaniem białych krostek wypełnionych ropą;
 4. kropelkowa – występuje głównie w dzieciństwie i pierwszych latach dorosłości. Charakteryzuje się gwałtownym wysiewem zmian kropelkowych, które wyglądem przypominają małe, czerwone kropki. Pojawia się głównie na tułowiu, rękach i nogach;
 5. odwrócona – najczęściej umiejscowiona jest w fałdach skórnych (np. w okolicach pach, czy między pośladkami), a przyczyną podrażnień jest ocieranie oraz nadmierne pocenie. Objawia się jasnoczerwonymi, gładkimi zmianami;
 6. stawowa – najcięższa postać łuszczycy, która rozwija się z odmian: pospolitej i krostkowej. Objawia się obrzękami i bólami stawów. W ekstremalnych przypadkach może prowadzić do trwałego kalectwa;

Leczenie łuszczycy

W terapii łuszczycy najważniejsze jest nieustanne, głębokie i długotrwałe nawilżanie przesuszonej skóry. Leczenie polega więc na stosowaniu preparatów takich, jak emolienty i kremy nawilżające, a także kortykosterydy i środki keratolityczne. Należy pamiętać, by nie stosować kortykosterydów miejscowo przez dłuższy czas, a jedynie w fazach zaostrzenia choroby.

Polecamy używanie naszego emolientu, Beta-Skin Natural Active Cream, który uelastycznia warstwę rogową skóry oraz ogranicza łuszczenie jej powierzchni. Zastosowaliśmy w nim połączenie czterech aktywnych składników, które działają przeciwzapalnie, antybakteryjnie, a przy tym doskonale i głęboko nawilżają i zabezpieczają podrażnioną skórę. Są to:

 • srebro koloidalne – charakteryzuje się silnymi właściwościami przeciwbakteryjnymi i przeciwzapalnymi;
 • beta-glukan – aktywuje system immunologiczny, stymulując procesy organizmu. Doskonale nawilża skórę oraz pozostawia na niej film ochronny;
 • olej kokosowy – odżywia i nawilża skórę, redukuje naskórkową utratę wody oraz zapobiega degradacji lipidów;
 • estry wyższych kwasów tłuszczowych – regulują przepuszczalność warstwy rogowej skóry oraz prawidłowe funkcjonowanie komórek.

Badania i obserwacje potwierdzają, że regularne stosowanie Beta-Skin Natura Active Cream wpływa na ustępowanie wykwitów łuszczycowych, a także niweluje świąd. To niezastąpiony preparat, który wspomaga leczenie i łagodzi objawy łuszczycy.

Leave a Reply

Your email address will not be published.