Łojotokowe zapalenie skóry (ŁZS)

Lojotokowe zapalenie skory

Kremy Beta-Skin Professional pomagają w walce z łojotokowym zapaleniem skóry.

Łojotokowe zapalenie skóry to choroba zapalna, która w silnej, widocznej postaci występuje u ok. 5% osób w populacji. Choroba dotyka wszystkie grupy wiekowe, choć najczęściej diagnozuje się ją u osób młodych w okresie dojrzewania i starszych – po 50. rok życia. Może wystąpić także u niemowląt w trzech pierwszych miesiącach po urodzeniu. Znacznie częściej z powodu ŁZS cierpią mężczyźni.

Najważniejsze przyczyny łojotokowego zapalenia skóry

Geneza schorzenia nie została jak dotąd do końca wyjaśniona, natomiast najczęściej przyjmuje się, że głównym czynnikiem jest nadmierna aktywność gruczołów łojowych. Z powodu nadmiernego wydzielania sebum (łoju) skóra nadmiernie łuszczy się i jest podrażniona.

Wśród innych teorii dominuje powiązanie ŁZS z obniżoną odpornością organizmu, nowotworami, chorobami neurologicznymi i schorzeniami ogólnymi (np. cukrzycą, HIV czy HCV), a w przypadku niemowląt – alergią na drożdżaki oraz występowaniem grzybów Candida albicans.

Lekarze zgodnie wymieniają także czynniki zwiększające występowanie łojotokowego zapalenia skóry. Do najważniejszych należą:

  • niewłaściwa higiena;
  • długotrwały stres;
  • zaburzenia lękowe i depresyjne;
  • spożywanie alkoholu;
  • nieprawidłowa dieta;
  • źle dobrane kosmetyki.

Objawy ŁZS

Pierwszym objawem pojawiającego się problemu jest nadmierna produkcja łoju, w wyniku której skóra chorego błyszczy i ma nieświeży wygląd – na tym etapie ŁZS można pomylić z przetłuszczającą się cerą. Kolejne stadium choroby przejawia sie powstawaniem rumieniowych zmian o nieregularnym kształcie w miejscach bogatych w gruczoły łojowe, przede wszystkim na twarzy (np. fałdy nosowo-policzkowe, okolice brwi, broda), owłosionych częściach głowy i plecach.

W okolicach, w których wystąpiły zmiany chorobowe, mogą pojawić się strupy, zmiany wysiękowe oraz wystąpić stan zapalny. W przypadku ŁZS na owłosionej skórze głowy objawem może być również przerzedzenie włosów. Dolegliwościom często towarzyszy pieczenie i świąd, a także złuszczanie się płatów skóry.

Warto dodać, że objawy ŁZS mogą być zbliżone do łuszczycy, alergicznego kontaktowego zapalenia skóry lub łupieżu różowego. Szczególnie odróżnienie od tej pierwszej może być problematyczne w diagnostyce. Głównym kryterium różnicowania obu chorób jest wywiad rodzinny dotyczący występowania łuszczycy wśród bliskich oraz dokładna lokalizacja pojawienia się objawów choroby.

Odmiany ŁZS

Oprócz klasycznego łojotokowego zapalenia skóry, które nieleczone albo agresywnie leczone miejscowo ma tendencję do rozprzestrzeniania, zaobserwowano też jego odmiany:

  • łojotokowe zapalenie powiek – jest chorobą towarzyszącą ŁZS, a objawia się pojawieniem rumienia oraz złuszczaniem się naskórka na powiekach;
  • łupieżopodobne zapalenie skóry – jego objawy są podobne do łupieżu Gilberta i charakteryzują się zmianami rumieniowymi oraz złuszczaniem (kształt obrączkowy). Może wystąpić także w okolicach szyi, na nogach i rękach.

Leczenie łojotokowego zapalenia skóry

W przypadku łojotokowego zapalenia skóry prawidłowa diagnoza jest szczególnie ważna, by odpowiednio dobrać leczenie. Walka z chorobą jest długotrwała, ponieważ ŁZS ma tendencje do nawrotów, dlatego pacjenci cierpiący z jego powodów powinni dbać o skórę nawet wtedy, gdy objawy miną.

Chorobę leczy się najczęściej miejscowo, pozostawiając leczenie ogóle tylko w przypadku bardzo nasilonych zmian, które mają tendencje do uporczywych nawrotów. Poleca się szampony i płyny, które działają przeciwgrzybicznie i przeciwzapalnie. Dodatkowo można stosować sterydy, przyśpieszające proces leczenia, jednak wolno to robić tylko przez krótki czas, unikając okolic twarzy.

Beta-Skin Natural Active Cream świetnie wspomaga leczenie i łagodzi objawy choroby, głównie za sprawą czterech aktywnych składników. Srebro koloidalne wyróżnia się właściwościami przeciwzapalnymi, a także zabija grzyby, bakterie i wirusy. Wspomaga gojenie ran i regenerację naskórka. Olej kokosowy także działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie, a przy tym nawilża i chroni skórę. Beta-glukan pomaga skórze odbudować się, nawilża i utrzymuje wodę w skórze oraz tworzy film ochronny na jej powierzchni. Z kolei estry wyższych kwasów tłuszczowych pozytywnie wpływają na pracę komórek skóry.

Beta-Skin Natural Active Cream pomaga złagodzić większość objawów ŁZS, przynosząc skórze ulgę oraz zapewniając jej atrakcyjny wygląd.

One Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.