Skąd się bierze opalenizna i jak ją utrzymać?

Posted by | 07.09.2016 | Zastosowania | No Comments
opalenizna beta-skin

Sezon urlopowy dobiega końca. Pora zadbać o to, by piękna letnia opalenizna została z nami na dłużej. Z Beta-Skin na pewno się uda!

Naturalnie opalona skóra to wizytówka zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Kolor, który udało nam się „złapać” w czasie letniego wygrzewania na słońcu, można utrzymać przez dłuższy czas. Kluczowa jest odpowiednia pielęgnacja opalonego ciała, zapewniająca nie tylko atrakcyjny wygląd, ale i zdrowie naszego największego narządu.

Czym jest opalenizna?

Aby lepiej zrozumieć mechanizmy, które pomagają utrzymać opaleniznę na dłużej, warto najpierw odpowiedzieć na pytanie, czym ona w ogóle jest. Opalenizna to skutek działania melaniny – zespołu pigmentów występujących m.in. w skórze właściwej i naskórku. Za jej wytwarzanie odpowiadają komórki zwane melanocytami, które uaktywnia enzym tyrozyna.

Organizm produkuje melaninę w celu ochrony skóry przed promieniami UV i ich szkodliwym działaniem (czyli np. oparzeniami). Jednak jest ona wytwarzana nawet wtedy, gdy nie przebywamy na słońcu – stąd bierze się kolor skóry, nawet ten najjaśniejszy.

Opalenizna jest efektem zwiększonej produkcji melaniny i z punktu widzenia organizmu jest niejako „skutkiem ubocznym” jej podstawowego zadania, czyli wspomnianej ochrony przed promieniowaniem UV. Zdrowa i atrakcyjna opalenizna to efekt współdziałania promieniowania UV-A i UV-B, które w rozsądnych dawkach i przy odpowiednim zabezpieczeniu skóry nie wpływa na nią negatywnie. Pisaliśmy o tym tutaj.

Oczywiście, nie wszystkie osoby opalają się w jednakowym stopniu. Oprócz długości ekspozycji na słońce, ważne są także uwarunkowania genetyczne. To one decydują o ilości, rozmiarze czy barwie melanocytów. Im jest ich więcej, tym nasza skóra jest bardziej podatna na opalanie.

Jak przedłużyć życie opalenizny?

Oba rodzaje promieniowania przynoszą różne skutki: UV-A wpływa na intensywną, ale przy tym nietrwałą opaleniznę. Jest ona wynikiem reakcji utlenienia melaniny, które relatywnie szybko się redukuje. UV-B z kolei skutkuje opalenizną długotrwałą, choć nie tak wyrazistą, ponieważ to promieniowanie tylko zwiększa produkcję melaniny, ale jej nie utlenia.

Starania o piękną i długą opaleniznę powinniśmy więc zacząć już w momencie opalania, stosując odpowiednie kremy, które chronią przed intensywnym działaniem UV-A i dodatkowo nawilżają skórę. W przywołanym artykule opisaliśmy ten temat szerzej, więc tylko przypomnimy, że w tym celu polecamy stosowanie Beta-Skin Skin Care Cream.

Po powrocie z urlopu warto co jakiś czas na krótko eksponować skórę na słońce, nie zapominając oczywiście o jej zabezpieczeniu. Drugim elementem przedłużania życia opaleniźnie jest regularna pielęgnacja skóry. Kluczem jest nawilżanie skóry, które ogranicza przesuszanie i złuszczanie skóry.

Odpowiednie nawilżenie nadaje skórze naturalnego blasku, ponieważ lepiej odbija światło. Ten efekt wpływa na podniesienie atrakcyjności: skóra wygląda na ładniejszą i zdrowszą. W osiągnięciu tego efektu również pomoże krem Beta-Skin Skin Care Cream, który zawiera wiele aktywnych składników, w tym beta-glukan. Ta substancja, którą pozyskujemy z ziaren owsa, doskonale nawilża skórę i pomaga utrzymać nawilżenie nawet w jej najgłębszych warstwach.

Dzięki kremowi Beta-Skin Skin Care Cream możemy cieszyć się opaloną skórą znacznie dłużej!

Leave a Reply

Your email address will not be published.