Trądzik młodzieńczy

unterschiedliche hauttypen

Trądzik młodzieńczy to najczęściej występująca odmiana trądziku pospolitego. Dotyka on znacznej części młodych osób w okresie dojrzewania i tuż po nim. Szacuje się, że ze schorzeniem zmaga się aż 80% dziewcząt i 85% chłopców, choć oczywiście niektórzy przechodzą je łagodnie, a inni gwałtownie.

Najważniejsze przyczyny trądziku młodzieńczego

Głównym powodem występowania trądziku jest zaburzenie pracy gruczołów łojowych, w wyniku którego produkują one zbyt dużo sebum (łoju). Nadmierne wydzielanie skutkuje zatkaniem aparatu włosowo-łojowego oraz kontaktem łoju z bakteriami beztlenowymi. Efektem są zaskórniki oraz ropne krosty.

W okresie dojrzewania zintensyfikowana praca hormonów wpływa na działanie gruczołów łojowych. U mężczyzn wiąże się to z androgenami, u kobiet – ze spadkiem poziomu estrogenu i progesteronu, obserwowanym głównie w okresie miesiączkowania.

Ważnym czynnikiem są także uwarunkowania genetyczne. W rodzinach osób zmagających się z trądzikiem, schorzenie najczęściej występowało już wcześniej.

Należy również pamiętać, że na występowanie trądziku wpływ ma nadmierny stres, nieprawidłowa dieta zawierająca produkty syntetyczne lub o wysokim indeksie glikemicznym, a także stosowanie niektórych leków, np. farmakologicznych środków antykoncepcyjnych.

Objawy trądziku

Trądzik, jako choroba aparatu włosowo-łojowego, objawia się zmianami skórnymi w tych miejscach na ciele, w których występuje najwięcej gruczołów – na twarzy i plecach, ale także na klatce piersiowej i ramionach.

Najczęstszym objawem są zaskórniki:

  • otwarte – na środku zmiany pojawia się otwór, z którego wycieka masa łojowo-rogowa. Mają ciemny kolor na szczycie wykwitu;
  • zamknięte – drobne zmiany koloru białego, będące wynikiem zgromadzenia dużej ilości korneocytów przy ujściu gruczołu łojowego.

Trądzik może przybrać postać zapalną, w chwili przerwania ścianki mieszka włosowego, w którym pojawił się zaskórnik. W efekcie objawy przybierają postać:

  • grudek – zmian umiejscowionych tuż pod skórą o średnicy do 1 cm i stałej konsystencji;
  • krost – wykwitów pojawiających się na skórze, zawierających ropę;
  • guzków – twardych i często bolesnych zaskórników, które mogą utrzymywać się nawet kilka miesięcy;
  • torbieli – charakteryzujących się pojawieniem na i pod skórą cyst wypełnionych ropą, a czasami także krwią.

Leczenie trądziku

Metodę leczenia trądziku młodzieńczego dobiera się pod kątem jego nasilenia. W początkowej, najbardziej pospolitej fazie zaskórników choremu pomogą leki stosowane miejscowo na zmiany. W przypadku cięższych odmian, gdy pojawiają się grudki i krosty, należy zastosować dodatkowo antybiotyki.

Znakomitym uzupełnieniem terapii jest krem Beta-Skin Acne Care Cream, stworzony z myślą o pielęgnacji cery trądzikowej, tłustej i mieszanej. Unikalne połączenie składników preparatu wspomaga leczenie i przynosi ulgę osobom cierpiącym z powodu trądziku.

Zawarte w kremie srebro koloidalne, cynk oraz krzem pozwalają na zahamowanie wzmożonego łojotoku, równoważą mikroflorę naskórka, a także zapobiegają pojawianiu się kolejnych zmian. Oczar wirginijski ma działanie przeciwzapalne, dzięki czemu łagodzi podrażnienia i wpływa na zmniejszenie zaczerwienień. Z kolei kwas hialurynowy gwarantuje doskonałe nawilżenie skóry.

Krem na trądzik Beta-Skin Acne Care Cream to więc idealne rozwiązanie dla wszystkich młodych osób, które chcą pozbyć się swojego uciążliwego problemu.

Leave a Reply

Your email address will not be published.