Zdrowe zadbane stopy są podstawą naszego komfortu i swobody w poruszaniu się . Eksploatujemy je od pierwszego postawionego samodzielnie kroku, po ostatni.. Mimo tak ważnej roli jaką pełni ta część ciała  ,nie poświęcamy im zbyt wiele uwagi  i zapominamy o prawidłowej pielęgnacji . 

Gładka , zadbana skóra podeszwy  stóp , bez widocznych „pęknięć” które towarzyszą nadmiernemu rogowaceniu , oraz  ładne  paznokcie bez żółtych lub ciemnych  plamek i zniekształceń- to stopy które chętnie eksponujemy latem. 

Przez większość część roku kiedy nosimy pełne  buty  problem suchej , zrogowaciałej skóry stóp czy nieestetyczny wygląd paznokci wydaje Nam się mało istotny.  

Przypominamy sobie o nich w okresie letnim , kiedy często nie wystarczy już samo usunięcie martwego naskórka przy użyciu tarki aby uzyskać efekt gładkiej skóry  czy pilnika żeby nadać ładny kształt paznokciom. 

W okresie kiedy nasze stopy ubieramy  w skarpetki, nosimy buty w których najczęściej jest ciepło lub momentami nawet gorąco – rozmaite gatunki grzybów i bakterii  mają idealne warunki do rozwoju. Grzybice skóry stóp i płytki paznokciowej są prawdziwą plagą i zmorą dermatologów . Leczenie tych schorzeń nie jest łatwe, i bardzo czasochłonne. U osób dojrzałych u których procesy regeneracyjne  są znacznie spowolnione, a paznokcie  rosną wolniej czas leczenia grzybicy podpaznokciowej może trwać nawet rok! 

Podobne konsekwencje może mieć  nieleczenie nadmiernej potliwości stóp i nadmierne  rogowacenie skóry. Może to prowadzić do bolesnych pęknięć skóry  . I nie jest to już defekt kosmetyczny , ale „ wyprysk hiperkeratotyczny” zwany potocznie pękającymi piętami . Pacjenci z tą dolegliwością często nie są w stanie chodzić , i są podwójnie narażeni na infekcje wirusowe. 

Na pierwszy rzut oka wydaje  się , że skóra stóp jest mało wymagająca i bardzo odporna. Tymczasem ma nieco inną budowę niż skóra reszty ciała, dlatego wymaga specjalistycznej pielęgnacji . 

Co to oznacza?

Na stopach niemal nie ma gruczołów  łojowych , za to obfitują  w gruczoły potowe. Oznacza to , że ochronna warstwa hydrolipidowa skóry jest tu cienka i łatwo ulega uszkodzeniom. 

Właściciele suchej ,zrogowaciałej skóry stóp szczególnie  narażeni  są   na otarcia i tworzenie się bolesnych odcisków . To nie tylko dyskomfort, ale realne zagrożenie  wdania się infekcji i stanów zapalnych.  W takich sytuacjach niezwłocznie sięgamy po specjalistyczne plastry na odciski i  te chroniące uszkodzony naskórek . 

Nie jesteśmy jednak skazani na bierne przyglądnie się jak martwy naskórek na podeszwach naszych nóg przyrasta , a gładkie stopy pozostają wspomnieniem z dzieciństwa.

Właściwa pielęgnacja skóry stóp to przede wszystkim systematyczne , codzienne używanie odpowiednich kremów.

Jaki powinien być dobry krem do pielęgnacji stóp

Dobry krem do stóp łączy w sobie kilka istotnych funkcji. Przede wszystkim głęboko nawilża bardzo suchą i odwodnioną skórę. Niezastąpione są tu takie takie składniki jak  Dz mocznik, kwas  hialuronowy czy  mleczanem sodu  dzięki którym skóra pozostaje odpowiednio nawodniona na wiele godzin po aplikacji kremu. 

Mocznik dodatkowo ma właściwości złuszczające, więc skutecznie reguluje proces usuwania martwych komórek naskórka dzięki czemu skóra stóp pozostaje gładka i miękka. 

 Kolejna gama to składniki uzupełniające niedobory lipidów naskórkowych  takie jak estry wyższych kwasów tłuszczowych , naturalne oleje czy masła.  Skutecznie odbudowują uszkodzony płaszczcz hydrolipidowy skóry i  jednocześnie ją natłuszczają . Szczelność i prawidłowe funkcjonowanie  tej naturalnej bariery ochronnej to najlepsza profilaktyka przed atakiem grzybów i bakterii. 

Dobry krem do stóp powinien zawierć  dodatkowo składniki działające przeciwgrzybiczo i przeciwzapalnie takie jak na przykład  srebro koloidalne i olejek z drzewa herbacianego. Te dwie naturalne substancje znane są ze swojej skuteczności w zwalczaniu patogenów. Srebro jest skuteczne w przypadku około 680 gatunków grzybów, wirusów i bakterii , a  terapia olejkiem z drzewa herbacianego przy leczeniu grzybic podpaznokciowych jest równie skuteczna jak maść z 1% stężeniem klotrimazolu !

Takie wsparcie stopy docenią nie tylko  w okresie jesiennym i zimowym, kiedy przez większość doby nie mają dostępu do świeżego powietrza, a ich gruczoły potowe intensywnie pracują tworząc idealne środowisko dla grzybów i bakterii…Latem kiedy chodzimy boso, korzystamy z basenów i kąpielisk na infekcje grzybiczą nie trzeba długo czekać. 

Product added to wishlist