Odleżyny - co to jest?
Podczas snu nieświadomie zmieniamy pozycję nawet kilkanaście razy, a dzięki temu nasze ciało zapobiega niedokrwieniu uciskanych obszarów. Niestety, w niektórych przypadkach - u osób przewlekle chorych, unieruchomionych, korekta ułożenia ciała jest bardzo trudna, a długotrwały brak ruchu może doprowadzić do powstawania tzw. odleżyn. Czy są odleżyny? To ogniska martwicy tkanek, które tworzą się na skutek permanentnego niedokrwienia, a co za tym idzie - braku odpowiedniego odżywienia tkanki skórnej. Dochodzi do nich na skutek permanentnego ucisku, który dodatkowo wywołuje też dolegliwości bólowe. Widoczne są w postaci niegojących się ran i owrzodzeń, niestety są trudne w leczeniu i wymagają wielu działań pielęgnacyjno-leczniczych, których celem ma być pobudzenie procesów gojenia i regeneracji oraz ochrona przed nadkażeniem bakteryjnym i infekcją odsłoniętej rany. Odleżyny mogą tworzyć się na powierzchni naskórka, ale też z czasem sięgają coraz głębiej - do skory właściwej i tkanki podskórnej, a w ekstremalnych przypadkach nawet do mięśni i kości.
Gdzie tworzą się odleżyny?
Odleżyny powstają na skutek przedłużającego się ucisku - z jednej strony podłoża, na którym leży chory, a drugiej - kośćca. Najczęściej pojawiają się na plecach, pośladkach w okolicach łokci, pięt i kostek. Nie bez znaczenie jest też waga pacjenta - nie należy dopuszczać zarówno do otyłości, jak i do nadmiernego wychudzenia - w obu przypadkach ryzyko odleżyn zwiększa się. Niezwykle istotna jest też odpowiednia pielęgnacja - należy unikać zarówno przesuszenia, jak i zawilgocenia skóry, bo zwiększa to prawdopodobieństwo powstania zmian. Regularne stosowanie kremu na odleżyny jest też niezbędne w profilaktyce i pielęgnowaniu zmienionej chorobowo tkanki.
Odleżyny stopnie
Wyróżniamy pięć stopni odleżyn wg skali Thorrance’a:
● 1 stopień: nieznaczne zaczerwienienie skóry, które blednie przy ucisku,
● 2 stopień: zaognienie nie znika po naciśnięciu, dodatkowo pacjent zaczyna odczuwać ból, pojawiają się pęcherze i obrzęk tkanek,
● 3 stopień: dochodzi do powstania otwartej rany, widoczne są w niej żółtawe masy tkankowe i czerwona ziarnina. Owrzodzenie otacza zaczerwieniona, obrzmiała skóra,
● 4 stopień: głębokość rany dochodzi aż do podskórnej tkanki tłuszczowej, zaczynają pojawiać się zmiany martwicze,
● 5 stopień: dochodzi do martwicy mięśni, a potem stawów i kości. W głębi rany widoczne są czarne ogniska martwicze.
Środki na odleżyny
W terapii pomocne są specjalistyczne żele, maści, opatrunki i kremy na odleżyny. Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że leczenie zmian jest żmudne, długotrwałe i wymaga konsekwencji. Nad całym procesem powinien czuwać personel medyczny. Warto również skonsultować się z dietetykiem, który dobierze optymalny sposób żywienia, bogaty w składniki wspomagające procesy regeneracji oraz fizjoterapeutą, który zadba o właściwą rehabilitację pacjenta. Środek na odleżyny do stosowania na skórę będzie z kolei działał profilaktycznie i przyspieszał proces gojenia się zmian.
Aby zminimalizować stały ucisk na tkanki, chory powinien mieć specjalny materac i poduszki przeciwodleżynowe, które pomagają krwi dopływać do wszystkich obszarów ciała, minimalizując ryzyko tworzenia się owrzodzeń.
Krem na odleżyny
Skuteczne środki na odleżyny mogą mieć formę maści, kremu, żelu lub pianki. Ich zadaniem jest nie tylko ochrona i regeneracja, ale także nawilżanie skóry, przywrócenie jej odpowiedniego poziomu pH oraz zabezpieczenie przed wnikaniem patogennych mikroorganizmów - bakterii, wirusów i grzybów. Odpowiednia higiena i pielęgnacja pacjentów z grupy ryzyka jest kluczowa dla zachowania zdrowia. Pamiętajmy, że w przypadku owrzodzeń i ognisk martwiczych opatrunki powinny być regularnie zmieniane przez wykwalifikowany personel medyczny.
Preparat na odleżyny Beta Skin
W ofercie dermokosmetycznej marki Beta Skin znajdują się preparaty do specjalistycznej pielęgnacji skory, w tym także skuteczne preparaty na odleżyny. Opracowany przez ekspertów marki Skin Care Cream zawiera w składzie aktywne biologicznie składniki o potwierdzonym działaniu regenerującym, przyspieszającym gojenie się uszkodzonych tkanek. Ten preparat przeciw odleżynom może też być stosowany na skórę po inwazyjnych zabiegach medycznych. Zawiera on kompleks substancji nie tylko leczniczych, ale i pielęgnacyjnych. W recepturze tego dobrego kremu na odleżyny znalazł się:
● beta-glukan z owsa o działaniu stymulującym naturalne mechanizmy obronne skory i wspierający regenerację naskórka. Tan składnik kremu przeciwodleżynowego ma też działanie nawilżające i lekko ściągające,
● krzem uszczelniający ścianki naczyń krwionośnych i dotleniający tkanki jest ważnym składnikiem dobrych preparatów na odleżyny,
● srebro koloidalne to substancja, którą skuteczny środek na odleżyny powinien zawierać. Działa antyseptycznie, przeciwbakteryjnie i zapobiega rozwojowi zakażeń w uszkodzonej tkance,
● cynk zapobiegający rozwojowi infekcji i niwelujący uczucie swędzenia. Stosowany na odleżyny krem z tym pierwiastkiem wspiera oczyszczanie rany i przyspiesza proces gojenia się. Sprawdza się w terapii owrzodzeń i chorób skóry.
Skuteczny preparat regenerująco-gojący to podstawa pielęgnacji u pacjentów narażonych na tworzenie się odleżyn oraz osób, u których owrzodzenia i rany już występują. Krem na odleżyny Skin Care Cream pomoże zadbać o zdrowie i komfort pacjenta, przyspieszając gojenie się uszkodzeń.